Evet! Olman gereken yerdesin!
Sen de neokur ailesine katıl, yeni arkadaşlar edin.
3608272491

8599432041

@hayataagulumse

Gözleri kapatarak dinlenilesi ☺😌😌
5 beğeni · 3 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Dinliyorum...
17 dk beğen 1 cevap
Gazimağusa / KKTC Lala Mustafa Paşa Camii
Burak Kılıç (@burakkilic66)
Köşede ünlü bir cafe vardı orada bir çay içmenizi tavsiye ederim. Ayrıca imkanınız varsa kapalı maraşı da görün. :)
Gülcan (@gulcann)
Kaleiçi - Petek Pastanesi 😁 Gazimağusa'da ilk yılım ve ilk haftalarda arkadaşlarla akşam canımız tatlı istedi. Bindik taksiye. Taksici abiye "abi bizi burada tatlı yiyebileceğimiz güzel bir mekana götürür müsün? " dedik. Bizi getirdiği mekandır Petek Pastanesi. Yıl 2008... 10 yıl... Birer dilim pasta yemiştik. Hiç unutmam. Çünkü bir dilim pasta 9 liraydı.🤣 Orada bir fotoğrafım var. O gün bir daha gelmeyiz diye düşünüp fotoğraf çekilmiştik. Doğru da yapmışız daha sonra gitmedik. Daha sonraki yıllarda 10 liraya normal pastaneden bütün bir pasta alıp yemeyi tercih ettik. 😅
Rom (@rom)
Arada bir yerde bir cafe vardı efsane lazanya yapardı...

210-425-8538

derya derya

@kitapasigii

4 kitaplıktan sağ kalanları temizleyip yerleştiriyorum. 1.5 dolap kaldı yatak odasındaki kitaplık komple yandı. Buna da şükür☺️
EK 1
Türk ve dünya klasikleriydi gidenler. Hani belki sıkılan elinde fazla olan ne bileyim bi yere sığdıramıyorum diyen vardır içinizde😅🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️🤦🏻‍♀️ 12 sa
Bursa
şehre 10 verdi, inceleme eklemedi.
(504) 784-9976 (@egnslm)
Allah'ım tekrar yaşatmasın ayrıca kolay gelsin.
Uzm. Serdar T. (@lizbon)
Pasaklı
12 sa beğen 1 cevap
4355352658 (@tahaozgun)
Çok büyük geçmiş olsun öncelikle kalanlarla idare edersin artık.:(
lexicographer

zaibatsu

@mavigunce

Eskici Baba I - Anılarımı da Alır mısın ?
Sabah 8 sularıydı sanırım. Gür sesi geldi dışarıdan. Bağırdı olanca gücüyle eskici baba:


"Eskiler alırııım eskiciiiiiyyiieeeee"

Gözlerimi açtım ve doğruldum yatakta. O geçip giderken evmizin önünden, beni nerelere sürüklediğinin farkında değildi. Bir hayale dalmıştım ya da henüz dalmak üzereydim. Hayalim şöyle gelişti:

Yataktan doğruluyorum. Pencereye koşuyorum. Öyle bir koşma ki bu. Ne çok hızlı ne çok yavaş. Fakat yürüme desen hiç değil. Hayal alemi işte. Koşmaları bile bir garip. Neyse tuhaf biçimde koşuyorum pencereye. Açıyorum ve avazım çıktığı kadar bağırıyorum. "Eskici Babaaa". Dönüp şöyle bir bakıyor bana. Gözleriyle konuşuyor. Diyor ki, ne var? Ben yine aynı yüksek sesle diyorum ki:

"Eskiler alıyorsun ya. Hani öyle bağırıyorsun gece-gündüz. İşte gel al benim eskilerimi de. Yaşanmışlıklarımı al. Anılarımı, hüzünlerimi. Hani diyorsun ya eskiler alıyorum, eskici diye. Al işte n'olursun! Gel al hadi. Ya bütün hüzünlerimi, acılarımı al götür. Ya da beni al. Eskidim artık. Yoruldum. Dönüp dönüp aynı saati göstermekten yoruldu akrebim. Aslında ben akrebim. Her gece yarısı vuruyorum kendimi onikiye sonra bire, ikiye... Sabah oluyor ben dönerken. Dönüp dolaşıp sabah oluyor ya. Sonra gene gece oluyor ama. Sabahlar oluyor olmasına ama dağıtamıyor o sabahlar gecemin hüznünü. Ben akrebim aslında. Yelkovanımı kovalıyorum günler, geceler boyu. Çok birşey istediğim de yok ki aslında ondan, zamandan. Sadece huzur. Sadece geceler bu kadar uzun olmasın. Gelen sabahlar da hafifletsin gecelerimi. Ama ben akrebim. Kim takar ki beni?"

Sonra olan oluyor. Sert rüzigarlar esiyor sol yanımdan. İçeriden bir hıçkırık sesi geliyor. Tıpkı annem ağlıyor. Sonra ses bebek ağlamasına dönüyor. Delirmediğim tek yer hayallerim kalmıştı o da oldu diyorum içimden. Ama esen rüzgar ılık bari. Fakat toz duman oluyor ortalık. Kendimi birden eskici babanın yanında buluyorum. İtiyoruz arabayı şehrin en kuytu en karanlık yerlerine. İtiyoruz da ne oluyor demeyin. Eskici baba o; vardır bir bildiği. Suskunluğunu bozuyor. E hadi anlat eskici baba. Sen anlat ki dinlesin alem. Sen anlat ki dinlesin kuşlar, böcekler. Sen anlat ki dinleyeyim. Muhakkak çıkaracağım bazı sonuçlar vardır. De hadi buyur baba!

"Bencilsin. Hiç bakma öyle yüzüme. Alt dudağını da titretme ağlamaya hazırlanan çocuklar gibi. Bencilsin. Benciliz. Çünkü insanız. Tabiatımız böyle. Ama sen de bencilsin. Sen böyle düşünmüyordun biliyorum. Herkes gibi sen en uzak kişiydin bencillikten. Hatta bir hakaret olarak görüyordun bunu. Ama ben sana hakaret olarak söylemiyorum ikigözüm. Dinle a oğul! Dinle de bir şeyler öğren şu gariban eskici babandan."

Dinliyorum. Can kulağıyla. Anlat baba. Babam!

"Bencilsin. Çünkü insansın. Her insan gibi iyi kötü bütün huylar var sende de. Ama hangilerini sivriltip hangilerini körelteceğin mevzusu sana kalmış çocuk. Bencilliğin de böyle. Bu kadar bencil olma. Ama demiyorum ki kendini düşünme, sevme. Bazen olayların çözümünü bulmak için kendine bakman gerekir ilk önce. Ama aşırıya kaçma herşeyde olduğu gibi."

Dinlemiyorum. Dinlemek kelimesi tam olarak anlatamaz bu durumu. İçiyorum adeta söylediklerini. Hemen beynimin kıvrımlarında en güzel yerlerini alıyorlar. Devam ediyor eskici baba. Son sözlerini söyleyip kayboluyor. Bense uykuma geri dönüyorum. İşte son sözleri...

...
..
.

"Bir daha duymayayım bunları. Yoksa öfkem yakar kavurur seni. Bilirsin sen öfkemi. Bilirsin bilirsin! Al şu anılarını, hatıralarını, sevdiklerini, seni sevenleri arabamın üstünden. Onlar senin Emre, bunu sakın ola unutma! Belki acı, belki üzücü anılar. Fakat senin yavrucağızım. Ah çocuk! Al şunları gözüm görmesin. Üzdüler seni onlar. Ah onlara! Kızdırdılar, ağlattılar. Ama elbise değil ki onlar çocuğum bana veresin. Eskiler alırım almasına da bu herşey demek değil ki. Nasıl çıkardın bu manayı bundan. O zaman iyi anılarını da ver. Gülüşlerini, gülücüklerini. Hiç mi iyi şey olmadı! Kandırma kendini. Anılarını almam. Alamam. Acısıyla tatlısıyla onlar senin. Belki ömrün boyunca kamburun olarak taşıyacaksın onları. Fakat iyi anılarını hatırlayıp hınzır hınzır gülmesini biliyorsun. Yapma. Hadi git evine, odana. Saygı duymayı öğren. Yaşadıklarına, anılarına ve belki acılarına. Asla da kimseye verme. Çünkü onlardan öğreneceğin çok şey var. İlla ki birşeyler vermek istiyorsan; giymediğin kıyafetleri ver. Biliyorum birsürü var dolabında. Mandal veririm karşılığında. Sen seversin mandalları. Niye diye sorma, yokla biraz hafızanı. Hatırla ve gülümse. Sonra yaşamaya devam et. O kadar güzel ki yaşamak. Haydi ikigözüm eyvallah!

Eeeskiler alırıııııım eeeskiciiiiiiiyyyiieeeeeee!!!
540-477-6810 (@hayataagulumse)
Siz eskici ile sohbet ederken yanınızdaydım Sn. Mavi günce. Tam benimde eskilerimi alın diyecektim ki eskicinin sözleriyle irkildim. Artık vermek istemiyorum bende eskilerimi. iyi veya kötü hepsi benim. :)) Biraz bencilce ama eskilerinizi olmasa da kaleminizi istiyorum :):):)
crystosphene (@hayataagulumse)
1 yıl geçti ve hala inat hala çocuk mavi günce :) eskiciiiiiiiiii

Çok Satan Kitaplar

sesinle sarıldın ...
kilometreler sıfırlandı _____
♡
geotic (@canae)
Bir insan isterse size sesiyle sarılabilir. İlhan Berk

naz

@naz586

Uygarlığın gerçek ölçüsü ne nüfus çokluğu, ne kentlerin büyüklüğü, ne de üretim bolluğudur. Gerçek ölçü, ülkenin yetiştirdiği insanların nitelikleridir.

Ralph W.Emerson

Fotoğraf Alfred Eisenstaedt; Ankara/Etimesgut'ta bir okul, 1934.
29 beğeni · 6 yorum
340-998-1922 (@ozzyyigit)
Simdi buraya eklemeyi beceremedim ama, Binary Yildirim' in akilli tahtaya yazi yazarkenki halini 2018 tarihi ile not dusmek isterdim.
Her insan, hem kendi başına ciltlere sığmayan bir roman, hem de insanlık kitabının sararıp solmaya aday bir sayfasıdır...
EK 1
Kimi kitaplar okumayanı eksik bırakır,
Kimi kitaplar okuyanı eksik bırakır... 13 sa
FiloWay (@filoway)
Kimi kitaplar okumayanı eksik bırakır,
Kimi kitaplar okuyanı eksik bırakır...
Hakan (@hakani)
Arkadaş şu yazı fontunu değiştir artık yaa.
Kararsız kaldım.. 😏
J.r.r. Tolkien'in Hobbit kitabını almak istiyorum ama çok kararsız kaldım sizce resimli mi almalıyım yoksa normal mi hangisi daha iyidir bilemedim okuyan bilen varsa yardımcı olabilir mi rica etsem ? 😊
Rom (@rom)
1 tanesini al sonra öbürünü de zaten alacaksın... O evren çok başka bir yer.
Bearded Angler (@beardedangler)
bence alma abla,ona vereceğin paraya git hatay usulu tavuk döner ye yanında ayranla.mis gibi,hem karnın doyar,hemde enflasyon ile topyekün mücadelede esnaf abılere senınde bır katkın olur.
hobbıt karın doyurmaz bence,
üstelık yerlı de değil milli de...
hobbit işte...!!!
üstelik sadece hobbit...
Kilic000 (@kilic000)
Eğer LOTR evrenini çok seviyor ve hakimseniz Açıklamalı Notlariyla Hobbit kitabını alın derim. Ben şuan onu okuyorum ve muazzam bir çalışmanın ürünü. Tam bu evrene bayılanlar, incik cıncık her şeyi merak edenler için..

4707299200

@ertanaltun

Kitabımıza tarihi de attığımıza göre okumaya başlayabiliriz. Sizin de bu tarz takıntılarınız var mı?
nmsy (@sorgulayan)
cd kalemimi o abiiğ ? :Dd
18 sa beğen cevap
8583140175 (@derinyade)
Kitapları karalamamayı tercih ederim
17 sa beğen 2 cevap
(509) 285-0145 (@betulkaratass)
Kitabın başına adımı, aldğım tarihi ve yeri yazıyorum:)

Ceylan Bektaş

@ceylanbektas

HALK KÜTÜPHANELERİ E DEVLET
HALK KÜTÜPHANELERİ E DEVLET
E-DEVLET üzerinden halk kütüphanelerine erişim sağlayıp kolaylıkla kitap okuyabilirsiniz.

Ben e-kitap tercih edenlerden değilim, fakat e-kitap okumayı sevenler için güzel bir uygulama.( Ben yeni öğrendim, bilmeyenler için duyurulur.)
kader.cmln (@naturmort)
Canlıya alalım:)
Batuuu (@batuuu)
güzel bir uygulama ama kötü tarafı kitallar taratildigi icin kitap üzerinde not düşürme ve altini çizme olmuyor
9412001542 (@hakani)
E kitap var mıydı bunun kapsamında? Bilmiyordum.

Betul senbahar

@birbahar

Günaydın..
Sizcede bugün bi harika deyil mi??
Murat Yılmaz (@muratyilmaz268)
Günaydın katılıyorum
tahir gündoğdu (@tahirgundogdu)
Günaydın kesinlikle
Enes DÄ°KÄ°CÄ° (@enesdikici)
Günaydın. Nereye sakladınız bu harika günü ben niye göremiyorum😅
Güzel Hareketler